«

»

May 08

Polikistik Over Tedavisi

polikistik-over-tedavisi

Bu makalemizde Polikistik Over tedavisi üzerinde durarak Polikistik Over tedavisi nasıl yapılır sorularını cevaplandıracağız.

Önceki makalelerimizde Polikistik Over nedir sorusunu detaylı olarak cevaplandırmıştık. Yeniden hatırlayacak olursak, Polikistik Over, adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta hücresini barındıran içi dolu kesecik birtakım sebeplerle gelişemez ve her seferinde yumurtalıklardan birinde milimetrik boyutlarda kist oluşturur. Kadınlarda görülen bu rahatsızlık sadece kist oluşturmakla kalmaz adet düzensizliği, erkek tipi tüylenme, kilo alma ve gebe kalama gibi belirtilerle kendini göstererek Polikistik Over Sendromu adını alır.

Polikistik Over Sendromu tanısı koyulmuş hastalar için tedavi yöntemleri farklı farklıdır. Çünkü bu hastalığın belirtileri tüm kadınlarda aynı şekilde görülmemektedir. Örneğin, tüylenme şikâyeti olan hastada adet düzensizliği görülmeyebiliyor ya da adet düzensizliği ile birlikte gebe kalama durumu gözlenen hastada tüylenme ve saç dökülmesi gibi belirtiler olmayabiliyor. Bu nedenle doktor kontrolünden geçirilen her hastanın kendine özgü Polikistik Over Sendromu belirtileri olması sebebiyle Polikistik Over tedavisi de kendine özgü olmak zorundadır.

Polikistik Over  Tedavisi ‘nin Amacı

polikistik-over-sendromu-tedavisi

Polikistik Over Sendromu tedavisinin amacı söyleyecek olursak:

1) Kandaki erkeklik hormonunu(androjen) azaltmak,
2) Normal kilonun korunumu ve vücut yağ dengesini sağlamak,
3) Erkek tipi tüylenme(hirşutizm) ve sivilce(akne) gibi kozmetik sorunları yok etmek,
4) İnsülin direnci sonunda ortaya çıkabilecek diğer hastalıkları önlemek,
5) Adet görememe ya da seyrek adet görme durumlarını düzenlemek,
5) Gebe kalamamaya yönelik tedaviler oluşturmaktadır.

Polikistik Over Tedavisi ‘nde Adet Görememe ya da Seyrek Adet Görme

polikistik-over-adet-duzensizligiPolikistik Over Sendromunda adet düzensizliği kesin olarak görülen bir belirti değildir. Adet düzensizliği, çoğunlukla görülen bir Polikistik Over belirtisi olsa da bazı Polikistik Over hastalarında adet düzenli de olabilmektedir.

Adet düzensizliğinin tedavi yöntemi, doğum kontrol hapı veya progesteron türevi ilaçlar kullanmaktır. İlaçların kullanılmasına mutlaka doktor kontrolüyle karar verilmelidir. Gebelik düşünen hastalarda bu ilaçların kullanılması doğru değildir. Bunun yerine ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi verilmelidir. Polikistik Over Tedavisi süresince adet gecikmesinin başka sebepleri de unutulmamalıdır. Adet gecikmesi, troid hormon bozukluğu sebebiyle de gerçekleşebilmektedir. Böyle bir durumda tedavinin kapsamı değişmektedir.

İlaçların dışında uygulanabilecek diğer bir tedavi yöntemi, spor, egzersiz ve sağlıklı beslenme. Hem adet düzensizliği için hem de yumurtlama düzeninin sağlanabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte spor-egzersiz etkinlikleri yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu tedavi yöntemi, ilaçla tedaviden çok daha öncelikli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Polikistik Over Tedavisi ‘nde Tüylenme ve Sivilce

polikistik-over-tedavisi-sivilce

Polikistik Over tedavisi ‘nde erkek tipi tüylenme(hirsütizm) ve sivilce(akne) kandaki androjen üretiminden kaynaklanmaktadır. Bu tedavideki amaç, kandaki androjeni bağlayıcı proteinlere bağlanmasını ve androjen üretimini azalmasını sağlamaktır. Ayrıca erkeklik hormonlarının artmış olan etkinliğinin ve miktarının düşürülmesiyle yağ bezlerinde artmış olan yağ üretiminin azaltılmasıdır. Böylelikle dokuda bulunan androjen etkisi azalacak bu da tüylenme ve sivilce şikâyetlerini azaltacaktır.

Gebe kalmak istemeyen bayanlara uygulanacak ilk tedavi, östrojen ve progesteron tedavisidir. Östrojen hipofizdeki luteinizan hormon salınımını baskı altına alarak yumurtalıklardaki androjen üretimini azaltmaktadır. Bu tedavi ile östrojen karaciğerde bulunan cinsel hormon bağlayıcı proteinin üretimini artırarak kandaki testosteron seviyesini düşürmektedir.

Unutulmamalıdır ki, her tedavi de olduğu gibi hirsütizm tedavisinde de sabır gereklidir. Çünkü vücutta bulunan kıl folliküllerinin yaşam süresi 6 ay kadardır. Bu sebeple ilaç tedavilerinin etkinliğinin görülebilmesi için en az 3-6 ay arasında uygulanması gerekir. Tüylenme genel olarak 6-19 içerisinde azalma gösterir ve belirli bir durgunluk içine girer.

İlaç tedavisinde siproteron asetat, finastreid, spironolakton ve flutamid genellikle kullanılan tüylenme ilaçlarıdır. Krem kullanmak isteyen hastalar için eflornithine ilacı verilebilir. Bu krem, mevcut kılları ortadan kaldırmıyor ancak çene ve üst dudaktaki kılların büyüme oranlarını azaltmaktadır. Polikistik Over tedavisi süresince metformin ilacı faydalı olabilmektedir.

Sivilce ve tüylenme tedavisinde oral kontraseptifler olumlu etkilere sahiptir. Bu tedavilerde kozmetik uygulamalar mutlaka verilen tıbbi tedaviyle birlikte uygulanmalıdır.

Polikistik Over Tedavisi ‘nde Gebe Kalma

polikistik-over-tedavisi-gebelik

Üreme çağına girmiş kadınları bekleyen en önemli problem kısırlıktır.(infertilite) Kısırlığın önemli sebeplerinden biri olan Polikistik Over Sendromu kadınların yaklaşık %6-10 oranını kapsamaktadır. Hekimleri en çok zorlayan hasta grubu gebe kalamayan hastalardır.

1 yıl boyunca korunmasız ilişki gerçekleştiği halde gebelik sonucu alınamayan hastalarda öncelikle erkek faktörü değerlendirilmeli ve ona göre tedaviler başlamalıdır. Sonrasında kadınlar rahim filmi çekilerek tüplerin açık olup olmadığına bakılmalıdır. Hekim tarafından tespit edilen soruna yönelik tedavi planlanır. Sperm testinden olumlu sonuç, rahim filminden de tüplerin açık olduğu sonucu alınırsa ilk yapılacak tedavi yöntemi, hastanın mevcut kilosunun en az %5’inin verdirilmesi şeklinde olur. Bu tarz hastalar incelendiğinde %5 kilo veren hastaların %30-%40 hamile kalmaları söz konusudur.

Kilo olarak zayıf veya kilo verdiği halde hamile kalamayan hastalarda ikinci basamak tedavi, Klomifen Sitrat veya Aromataz İnhibitörleri adı verilen ilaçlarla yumurtlama tedavisine başlamaktır. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla gebelik şansı yükselmektedir ve hastaların %60-70’i gebe kalmaktadır.

%30-40 oranında tedaviye direnç gösteren hastalar vardır. Bu dirençli hastaların tedavi ise, iğne ile yumurtalama tedavisi(aşılama ile) verilebilir. Ya da hekim kararı ile Laparaskopik Ovaryan Drilling yöntemiyle yumurtalara 4-5 tane pencere açılarak tedavi uygulanır. Bu uygulamada önemli nokta hasta için kullanılan ilacın miktarı, erkeklik(androjen) hormon düzeyi ve hastanın kilosudur. Hormonlar Laparaskopik Ovaryan Drilling tedavisi için belirleyici olmaktadır. AMH(antimüllerian hormon) 3.8’in üzerinde olmalıdır. AMH’nin 3.8’in altında olması aşılama ve tüp bebek yöntemleriyle bebek sahibi olması daha olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Hastaların iğneyle tedavisi mutlaka aşılama ile olmalıdır. Aksi takdirde tedaviye yanıt azalır ve 6 ay üzeri tedavi şekli uygulandığında yumurtalık kanserine hassasiyet artacağı için başka sorunların ortaya çıkma ihtimali vardır.

3 kez uygulanan aşılama tedavisine cevap vermeyen hastalarda bundan sonraki tedavi yöntemi tüp bebektir. Polikistik Over Sendromu bulunan hastalarda tüp bebek uygulanması bazı kriterlere göre olmaktadır. Bunlar:

1) Kadın rahminde bulunan tüplerin yapışık ve tıkalı olması.
2) Klomifen Sitrat ve İğne(FSH) ile hamile kalınamaması.
3) Çikolata kisti bulunması.
4) Erkek kaynaklı kısırlık
5) Annenin yaşının 35 yaşın üzerinde olması.
6) Genetik tanılar.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilmesi çok daha kolaydır. Tedavide kullanılan ilacın dozunun az olmasıyla bile birçok yumurta elde edilmektedir. Tedaviler neticesinde çoğul gebelik ve aşırı uyarım sendromu gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile yumurtalık uyarımına cevap vermeyen hastalar bu aşamadan sonra farklı bir tedavi yöntemi olan Laparaskopik Ovaryan Drilling operasyonuna ve İn Vitro Matürasyon(IVM) denilen ilaçsız tüp bebek tedavisine yönelmelidir. İn Vitro Matürasyon(IVM) tedavisi, olgunlaşmamış yumurtaların laboratuvar ortamında olgunlaştırılması işlemine denilir. Bu tedavi sonunda aşırı kilo alma, göğüslerde gerginlik, sinirlilik, kusma, karında şişlik, kusma gibi yan etkiler görülmez. Ve hormon kullanılmadığı için diğer tedavilere göre daha ucuza mal olmaktadır.

Polikistik Over Tedavisi ‘nde İnsülin Direnci

polikistik-over-tedavisi-insulin-direnci

Polikistik Over Sendromu bulunan hastaların şeker hastalığı riski artmaktadır. Bel kalça oranı, genetik, yaş, boy kilo oranı gibi faktörler Polikistik Over Sendromu ‘nun diyabet riskleri arasındadır. PKOS ’da insülin direnci önemli rol oynar ve hastaların yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına neden olarak çocuk sahibi olmalarını da zorlaştırır. PKOS ’da yapılan araştırmalar, kadınların %35-40 oranında bozulmuş glikoz toleransı ve tip 2 diyabetin bulunmasıdır. 40 yaş üstündeki kadınların %40’ında diyabet görülmektedir.

Hastaların insülin direnci mutlaka hesaplanmalıdır. En basit formüllerden biri olan açlık kan şekerinin açlık insülinine bölünmesidir. Çıkan değer 4,5’in altında kalması insülin direnci anlamına gelmektedir.

Polikistik Over tedavisi süresince şeker hastalığı ile mücadele ancak hayat boyunca uygulanması gereken sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile mümkündür. Kan şekerinin belirli bir hedefte tutmak yani şeker yükselmesi(hiperglisemi) ve ani şeker düşmesi(hipoglisemi) olmasını sağlamak ancak ideal vücut ağırlığına ulaşmak ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekle gerçekleşebilir. Özellikle herkese sabah-öğle-akşam olmak üzere üç ana öğün ve üç ara öğün olmak üzere yemek yeme şekillerini değiştirmelerini öneriyoruz.

Spor ve egzersiz uygulamaları Polikistik Over tedavisi ‘nin aslında temelini oluşturuyor. Yapılan araştırmalar PKOS ‘lu kadınlarından diyetlerine ve kilo alımlarına dikkat etmeleri bu hastalığın azalmasında birinci dereceden etki etmektedir. Son olarak, tüm hastaların yılda bir kez şeker yükleme testi yaptırması erken diyabet hastalığı yakalanma ve tedavisi açısından çok önemlidir, mutlaka yaptırılmalıdır.

Bu makalemizde sizler için Polikistik Over tedavisi üzerinde durduk. Polikistik Over tedavisi uygulamalarının farklı şekillerde farklı tedavi yöntemlerinin olduğunu tespit ettik. Sizler de görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum alanına yazarak bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Belirtileri başlıklı makalemizde pkos belirtileri, polikistik over belirtileri ve polikistik over sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 ping

  1. Polikistik Over Bitkisel Tedavi | Polikistik Over Sendromu

    […] Polikistik Over Tedavisi […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam