«

»

May 10

Polikistik Over Tanısı

polikistik over tanısıBu makalemizde polikistik over tanısı ve polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir konularını ele alacağız. Kadınlar, adet gecikmesi, seyrek adet görme, tüylenme, sivilce, saç dökülmesi ve en önemlisi hamile kalamama gibi Polikistik Over Belirtileri neticesinde hekime başvurmalıdır. Polikistik Over tanısı koyabilmek için tek bir test yoktur. PKOS teşhisi koyabilmek için hastanın ultrason, kan testi, fiziki muayene ve şikayetlerine detaylı bir şekilde bakmak gerekir.

Polikistik Over Tanısı Nasıl Koyulur?

Polikistik Over Tanısı son yıllarda değişkenlik gösteren kriterler içerse de bilimsel çalışmalar ışığında şu bilgileri söylemek doğru olur: “Polikistik Over tanısı koyabilmek açık bir bulgu yoktur, ancak bilimsel olarak birkaç bulgunun aynı anda gerçekleşmesi dahi Polikistik Over Sendromu tanısı için yeterli olamamaktadır.”

polikistikover-tanisi

PKOS tanısı koyarken 1990’da National Institute of Health/National Institute of Child and Human Development konferansında kararlaştırılan kriterlerine bakılır. Polikistik Over Sendromu tanısı için genellikle kullanılan 3 kriter şu şekildedir:

1) Seyrek adet görme(oligomenore) veya adet görememe(amenore).
2) Testosteron(androjen) hormonlarındaki artışın sebep olduğu erkek tipi tüylenme(hirsutizm), sivilce(akne) ve saç dökülmesi şikâyetleri.
3) Overlerde(yumurtalıklarda) ultrason muayenesi ile tespit edilmiş çok sayıda küçük kistin bulunması teşhis için kullanılan kriterlerden birkaçıdır.

Konferansta ortaya koyulan kriterlerin en önemlisi kanda yükselen erkeklik hormonu ve bu erkeklik hormonun ortaya çıkardığı diğer sorunlardır. Yukarıda sıralanan bu kriterlerin üçünün de bulunması şart değildir, bazen Polikistik Over olan hastaların adetleri düzenli olabilir, fakat diğer kriterlerden biri olan aşırı tüylenme görülebilir. Bazı Polikistik Over hastalarında da aşırı tüylenme görünmezken ultrasonda yumurtalıklarda kistler olabilmektedir.

polikistik-over-sendromu-tanisi

2003’te ESRE(Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği) ve ASRM(Amerika Üreme Tıp Derneği) tarafından Hollanda Rotterdam’da PKOS tanımı ortaya çıkmıştır. Bu tanıma göre Polikistik Over tanısı koyabilmek için kadında ultrason muayenesinde polikistik over görünümü çıkması, bütün yumurtalıklarda 2-9 mm büyüklüğünde 10-15 arası yumurta keseciğinin bulunması ve kadının adet düzensizliği yaşamasıyla birlikte iki adet kanaması arasında 35 gün olması ya da 1 yılda 10’dan daha az adet görmesi şeklinde tanımlanmıştır.

Bunların dışında Polikistik Over tanısı, koyulmuş hastalar incelendiğinde, kadınların %30 oranında obezite ile karşı karşıya olunduğunu görüyoruz. Özellikle göbekte yağ birikmesi şeklinde olan obezite Polikistik Over Sendromu tanısı için önemli bir veridir.

Polikistik Over Tanısı ve Glikoz Testi

Polikistik Over tanısı için bir başka durum şeker hastalığına yatkınlık yani Glukoz İntoleransı’dır. Polikistik Over hastalarında diyabet riski fazladır. PKOS ‘lu kadınların yaklaşık %20-40’ında şeker hastalığına yatkınlık görülmektedir. 40 yaş üzeri hastalarda ise %10 üzerinde şeker hastalığı başlamaktadır. Bu sebeple PKO ya da PKOS teşhisi koyulmuş hastalar için 75 gram “Glikoz Testi” yani şeker hastalığı taraması yapılmalıdır.

Bu makalemizde sizlere Polikistik Over Tanısı ve Polikistik Over Sendromu tanısı koyabilmek için olması gereken kriterleri aktardık. Burada yazılanların dışında doktorunuz sizinle ilgili başka bulgu veya tanılara rastlamış olabileceğini asla unutmayın. Sizler de bizimle bilgi ve tecrübelerinizi yorum alanından paylaşabilir, ziyaretçilere görüşlerinizi iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Tedavisi başlıklı makalemizde klomifen sitrat, laparaskopik ovaryan drilling ve polikistik over tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 ping

  1. Polikistik Over Sendromu | Polikistik Over Nedir?

    […] kanıtlamalar halen daha sürmektedir. Bu noktada şu durum kesin ve net söylenmelidir: “Polikistik Over tanısı koyulabilecek sabit, açık ve net bir bulgu yoktur, belirlenen birkaç bulgunun aynı anda […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam