«

»

May 02

Polikistik Over Sendromu

polikistik-over-sendromu

Bu makalede “ Polikistik Over ” ya da “ Polikistik Over Sendromu ” olarak bilinen kadınlarda son dönemde sıklıkla görülen hastalık hakkında bilgiler sunacağız. Bu bilgiler içerisinde “polikistik over sendromu nedir, polikistik over tarihsel gelişimi, polikistik over sendromu neden olur, polikistik over sendromu belirtileri nelerdir, polikistik over sendromu tanısı nasıl konulur, polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır ve polikistik over sendromu ile yaşam” konularına değineceğiz.

Polikistik Over Sendromu(PKOS) Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PKOS), kadının adet düzenini, hormonlarını, kalp-damar sistemlerini ve çocuk sahibi olma yeteneğini etkileyebilen üreme çağındaki genç ve orta yaşlı kadınlarda görülen endokrin bozukluktur.

Polikistik Over ’ın Tarihsel Gelişimi

Metabolik bozukluk olarak görülen Polikistik Over Sendromu ilk olarak 1935 yılında Irving Freiler Stein ve Michael Leo Leventhal tarafından ortaya çıkarılmıştır. Stein ve Leventhal Polikistik Over Sendromu ’nu ile adet düzensizliği, şişmanlık ve erkek tipi tüylenme olarak tanımlamıştır. Polikistik Over Sendromu ’nu teşhis edebilmek için Stein ve Leventhal, adet düzensizliği olan bazı kadınlar üzerinde deneysel çalışmalarda bulunmuştur. Teşhis amacıyla kadınların yumurtalıklardan parçalar alınmıştır. Bu parçaların alınmasıyla birlikte kadınların adet olabildikleri görülmüştür. Polikistik Over’ lı 7 kadının yumurtalıklarının %50-70’i çıkarıldıktan sonra bu kadınların adetlerinin düzeldiği görülmüş ve 2 kadının da gebe kaldığı tespit edilmiştir.

Polikistik Over Sendromu ‘nun görülme oranı 90’lı ve 2000’li yıllarla birlikte ciddi oranda artış göstermiştir. Bunun nedenleri içerisinde kadının iş hayatına aktif bir şekilde girmesi gösterilebilir. Çünkü, kadınlar artık hazırlanması kolay besinlere yönelmiş ve protein ağırlıklı besinlerden karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye geçiş söz konusu olmuştur. Günümüzdeki besinlerin içerisinde bulunan katkı maddeleri kadınlardaki erkeklik hormon(testosteron) üretimini artırmıştır. Mutfak malzemelerinde kullanılan plastik yemek kapları, pet şişe gibi birçok üründe kullanılan BİSPHENOL A(BPA), iş hayatında aktif rol alan kadınların artık hareketsiz bir hayat sürmesi, kilo olarak zayıf olan kadınlarda hareketsizlikten dolayı vücut yağ oranının fazla olması gibi faktörler Polikistik Over Sendromu ‘nun ortaya çıkmasına ortam hazırlamıştır.

Polikistik Over Sendromu(PKOS) Neden Olur?

polikistik-over-sendromu

Polikistik Over Sendromu ‘nun nedenleri tam olarak bilinememektedir. Ancak bazı genetik faktörler ile birçok patofizyoloji rol oynadığı söylenebilir. Polikistik Over ile ilgili genlerin araştırma süreci halen daha sürmektedir.

Polikistik Over Sendromu, genetik faktörlere bağlı olarak çocukluk ve ergenlik dönemine yakın yaşlarda gelişme gösteren zincirleme mekanizmaların tetiklemesiyle oluşmaktadır. Bu mekanizmaların incelenmesiyle hipotalamu-hipofiz-over aksında bir bozulma ve buna bağlı yumurtlama düzensizliği görülür. Hipofizden salgılanan Lh hormonunda da artır söz konusudur. Yumurtalama düzensizliği Polikistik Over Sendromu ‘na sebep olmaktadır.

Diğer bir neden ise, insülin rezistansıdır. İnsülin rezistansı ile diyabete(şeker hastalığı) yatkınlık meydana gelir, bu durum Polikistik Over hastalarına diyabet taraması yapılmasını gerekli kılmıştır. İnsülin seviyesinin artması androjeni(erkeklik hormonu) tetikler. SHBG ’nin kanda azalmasına sebep olan insülin serbest testosteronun artmasına neden olur bu durumda da Polikistik Over Sendromu ‘nun en önemli belirtilerinden olan aşırı tüylenme sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

Polikistik Over Sendromu(PKOS) Belirtileri Nelerdir?

polikistik-over-belirtileri

Polikistik Over Sendromu hastaları incelendiğinde ultrasonografide yumurtalıklarda büyüme, yumurtalık kapsülünde kalınlaşma ve kapsülün altında da 10 adet ve üzerinde birçok küçük kist görülür. Bütün bunlar hastanın Polikistik Over hastası olduğunu göstermez, çünkü normal kadınlarda da aynı bulgulara rastlamak mümkündür.

Polikistik Over Sendromu hastalarına bakıldığında;

1) Seyrek adet görme(oligomenore)
2) Adet görememe(amenore)
3) Yumurta düzensizliği(anovulasyon)
4) Erkeklik hormonlarında yükselme ve aşırı tüylenme(hirsutismus)
5) Şişmanlık(obesite)
6) Yumurtalıklarda(overler) çok sayıda kist olması gibi belirtiler görülmektedir.

Polikistik Over Sendromu(PKOS) Tanısı Nasıl Konulur?

polikistik-over

Son yıllarda Polikistik Over Sendromu ile ilgili kriterler değişkenlik gösterse de araştırma ve bilimsel kanıtlamalar halen daha sürmektedir. Bu noktada şu durum kesin ve net söylenmelidir: “Polikistik Over tanısı koyulabilecek sabit, açık ve net bir bulgu yoktur, belirlenen birkaç bulgunun aynı anda gerçekleşmesi bile Polikistik Over Sendromu tanısı koymak için yeterli değildir.

Polikistik Over Sendromu ’unda sıklıkla kullanılan 3 kriter şunlardır:

1) Kanda androjen yani testosteron hormonlarındaki artış ile birlikte aşırı tüylenme, akne ve saç dökülmesi.
2) Seyrek adet görme ya da adet görememe.
3) Yumurtalıklarda(overlarda) ultrason ile tespit edilmiş polikistik(küçük çok sayıda kist) buluntular.

Polikistik Over Sendromu(PKOS) Tedavisi Nasıl Yapılır?

polikistik-over-tedavisi

Polikistik Over Sendromu tedavisi ile hastalığın tamamen ortadan kalkacağına inanmak doğru değildir. Yapılan analizler neticesinde Polikistik Over Sendromu tedavisiyle hastalık, belirli bir ihtiyaca göre düzenlenmektedir.

Örneğin; tüylenme ve adet düzensizliği gibi şikâyetleri net olan kadınlarda tedavi de doğum kontrol ilaçları oldukça etkilidir. Doğum kontrol ilaçları ile yumurtalıklarda üretilen erkeklik hormonu baskı altına alınmaktadır. Bu tedaviyle vücutta yeni oluşacak olan tüylenmenin önüne geçilebilmektedir. Yalnız uygulanan tedaviden sonuç almak için 6 ay ila 1 yıl arasında ilaç tedavisi sürdürülmelidir.

Başka bir örnek verecek olursak, Polikistik Over teşhisi koyulan kadınların büyük bir çoğunluğunda kısırlık(infertilite) görülebilmektedir. Eğer denemelere karşılık çocuk istemi karşılanamıyorsa tedavi, yumurtlama sağlayıcı ilaçların kullanımı şeklinde devam etmelidir. İçiniz rahat olsun, yumurtlama sağlayıcı tedavi ile Polikistik Over ’lı kadınların %80’den fazlasında olumlu sonuçlar görülmüştür.

Polikistik Over Sendromu tedavisinde ilaçlar oldukça etkilidir ancak bazen istenilen sonuç alınamamaktadır. Böyle durumlarda “ laparoskopik cerrahi ” ile yumurtalıklara müdahale gerekebilir. Bu cerrahi girişime tıp dilinde “ Ovarian Drillig ” yani “ Yumurtalık Delme ” denilmektedir.

Laparoskopik cerrahi ile yapılan işlem, Polikistik Over ’lı kadının yumurtalığın dış tabakasındaki sert ve kalın yapıya drilling(delme) işlemi yapılmasıdır.

Polikistik Over Sendromu tedavisinin amacı:

1) Kan dolaşımındaki androjeni(erkeklik hormonu) azaltmak.
2) Gebe kalamayan kadınlarda yumurta oluşumunu sağlamak.
3) Obezite ile mücadele ederek normal kilonun korunması.
4) İnsülin direncinin kontrol edilerek sonrasında çıkabilecek hastalıkların önlenmesi.
5) Rahim iç tabakasının(endometrium) korunması.

Polikistik Over Sendromu ile Yaşam

polikistik-over-ile-yasam

Her şeyden Polikistik Over Sendromu hastalığını bilmek ve bu hastalığın gereklerine uygun bir yaşam stili geliştirmek çok önemlidir. Çünkü sağlıklı beslenmek ve spor yapmak bu hastalık için en iyi tedavi yöntemidir. Bu tarz önlemler ile aşırı kilolu ve ailesinde şeker ve kalp hastalığı bulunan kişilerde daha da önemli hale gelmektedir.

Sağlıklı, dengeli beslenme ve spor faaliyetleriyle önerilen ideal kiloda kalmak Polikistikover tedavisinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Polikistik Over Sendrom ‘lu kadınların birçoğu fazla kilolu veya obezdir. Bu nedenle kilo verme ilk tedavi yöntemidir. Yapılacak günlük egzersizler insülin kullanımını düzenlemekle birlikte Polikistik Over Sendromu ‘nun birçok semptomunu da düzeltmektedir.

Makalemizin genelinde Polikistik Over Sendromu hakkında genel bilgiler sunduk. PKOS teşhisi koyulmuş kadınların Polikistik Over ile yaşamayı öğrenmesi çok önemlidir. Burada anlattıklarımız hastalığın ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve Polikistikover ‘ın tedavisi şeklindeydi. Konunun genelinde bahsettiğimiz belirtilere sahip olan tüm kadınların en kısa sürede hastanelerin Kadın Doğum kliniklerine başvurmalarını öneriyoruz. Sağlıcakla kalın!

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over başlıklı makalemizde pko, pkos ve polikistik over hakkında bilgiler verilmektedir.

3 ping

  1. Polikistik Over | Polikistik Over Sendromu

    […] Polikistik Over Sendromu, Polikistik Over ile birlikte adet düzensizliğini, şişmanlığı, saç dökülmesini, tüylenmeyi ve kısırlığı da kapsayarak hastalığın genişlemiş şeklini temsil eden hormonlardaki bir bozukluktur. […]

  2. Polikistik Over Belirtileri | Polikistik Over Sendromu

    […] Polikistik Over Sendromu […]

  3. Polikistik Over Tedavisi | Polikistik Over Sendromu

    […] Polikistik Over Sendromu […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam