»

May 02

Polikistik Over

polikistik-over

Bu makalemizde sizlere Polikistik Over konusu hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Polikistik Over kelimesi Latince kökenli bir kelimedir. Latincede “Poli”,  “çok ya da çok sayıda” anlamındadır. “Kistik” kelimesinin Latince anlamı “kist barındıran, kistli”dir. “Over” kelimesine baktığımızda ise “yumurtalık dokusu” anlamı ortaya çıkıyor. Tek tek tüm kelimeleri bir araya getirdiğimizde Polikistik Over hastalık isminin “yumurta dokusunun çok ya da çok sayıda kist barındırması” olduğunu söyleyebiliyoruz.

Polikistik Over kelimesinin İngilizce karşılığı “Polycystic Ovary” dir. Polikistik Over kelime grubunun Türkçe kısaltması PKO iken İngilizce kısaltması PCO şeklindedir. Sitemizdeki makaleleri okurken karşılaşacağınız PKO ya da PCO şeklindeki kısaltmalar Polikistik Over ya da Polycystic Ovary kelimelerini temsil etmektedir.

Polikistik Over Nedir?

pko
PKO hastalığını kısaca tanımlayacak olursak, kadının yumurtalıklarında ultrasonografi olarak inci kolyesi gibi sıralanmış 2-9 mm çapında 10-15 civarı bulunan küçük yumurta keseleridir, diyebiliriz. İleri aşaması PKOS olan bu rahatsızlık genellikle ultrason cihazıyla hastanelerin Kadın Doğum kliniklerinde tespit etmek mümkündür.

Halkımız tarafından sıklıkla yapılan ya da yanlış anlaşılan bir durumu ortaya çıkarmak adına Polikistik Over ve Polikistik Over Sendromu birbirinden farklı kavramlar olduğunu söylemeliyiz.

Polikistik Over Sendromu, Polikistik Over ile birlikte adet düzensizliğini, şişmanlığı, saç dökülmesini, tüylenmeyi ve kısırlığı da kapsayarak hastalığın genişlemiş şeklini temsil eden hormonlardaki bir bozukluktur.

PKO, ilk defa 1935 yılında Leventhal ve Stein tarafından isimlendirilmiştir. 1990’lardan itibaren hastalık giderek büyümüştür. Günümüzde PKOS dünyada her 100 kadından 10’unda görülen bir rahatsızlık haline gelmiştir.

Polikistik Over Ultrason Görüntüsü

 

polikistik-over-ultrason-goruntusu

Polikistik Over belirtileri gösteren kadınlar kendileri hasta olarak görmemelidir, tam tersine hastalığı ile nasıl mücadele edeceklerini öğrenmeli ve ona göre bir yaşam stratejisi geliştirmelidir. PKO hastaları genetik özelliklerini değiştiremezler ancak çevresel şartları dengeleyebilirler. Örneğin, PKO ile mücadele ederken sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemli bir tedavi şeklidir. Hastalık kendi kendine bile iyileşebilmektedir. Bunun yanında spor ve egzersiz yapmayı yaşam standardı haline getiren hastalar Polikistikover ve sendromunun zamanla azaldığını görebilirler.

Bu yazımızda sizler için PKO konusuna genel bir bakışla aktarmış olduk. Polikistik Over ve Polikistik Over Sendromu kelime gruplarının anlamlarını ve birbirinden farklı kavramlar olduğuna açıklık getirdik. Değerli okuyucumuz buradaki bilgilerle sizlere bir bakış açısı kazandırmak ve belirli bilgi sahibi olmanızı amaçlıyoruz. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için Polikistikover.gen.tr sitemizde bulunan diğer makaleleri okumanız ve en kısa zamanda hastaların Kadın Doğum kliniklerine başvurmanızı öneriyoruz. Sizler de kendi tecrübe ve bilgilerinizi sitemizin yorum alanına yazarak sitemize katkı sağlayabilir, diğer ziyaretçilere yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.

2 yorum

2 ping

 1. Nurhayat

  Ben polikistik over hastasıyım. Kilo almaya çok uygun bіr bünyеyе sаhibim. Birаz kilo аlsаm tüylenme yanında maatteessüf аrtiyor. Amа şеkеrim genellikle düşük. Atıştırmа gereğі duyuyorum. Glukofеn kullanıуorum. Doktorum şekerimin düşmesini buna bаgladı. Bu tutku tamamen geçmemekle birlikte hаyаtimin ѕоnuna kadar bununla yaşamaya alışmam gеrеktiğini dе vurgulаdı. Adetlerim genellikle düzеnsiz, bu nedenle yasmin doğum kontrol ilacını kullandim аma gebe kalmak istеdiğim için bıraktım. Doktor, hаmile kalabіlmem için 8-9 aу gecmesі gеrеktigini ѕöyledi. İnşallah sağlam ѕağlıklı evlаtlаrım olur…benimle bіr arada herkesin…Polikistik Over Sendromu hastaları olarak Sabırlı olmalıyız. pаylаsmаk istedim arkadaslar…tesekkürler…

  1. DoktorPKOS

   Nurhayat Hanım, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Yakın zamanda yayınlayacağımız Polikistik Over Tedavisi makalemizi mutlaka okumanızı öneriyoruz. Sağlıcakla kalın!

 1. Polikistik Over Sendromu | Polikistik Over Belirtileri

  […] Polikistik Over […]

 2. Polikistik Over Tedavisi | Polikistik Over Sendromu

  […] Polikistik Over […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam