«

»

May 16

Polikistik Over Nedir?

polikistik-over-nedir

Bu makalemizde “ polikistik over nedir ” sorusuna cevap vereceğiz. Polikistik Over kelimelerini incelediğimizde anlamını çok daha net görebilmekteyiz. “Poli” kelimesi Latincede “çok sayıda” anlamındadır. “Kistik” kelimesi ise “kist içeren” anlamında kullanılmaktadır. “Over” kelimesine gelecek olursak “yumurtalık dokusu” olduğunu öğreniyoruz. İşte tüm bu Latince kelimeleri birleştirdiğimizde “Polikistik Over” kelimesinin “çok sayıda kist içeren yumurtalık dokusu” anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Polikistik Over ‘ın kısaltması ise PKO şeklinde kullanılmaktadır. PKO ilk olarak 1935 yılında Leventhal ve Stein tarafından ortaya çıkarılmıştır. Polikistik Over ile Polikistik Over Sendromu zaman zaman karıştırılmaktadır. Polikistik Over nedir sorusunu, kadının ultrason grafik olarak yumurtalıklarda inci kolyesi gibi 2-9 mm çapında 10-15’in üzerinde küçük yumurta keseciklerinin olmasıdır şeklinde cevaplandırabiliriz. Polikistik Over Sendromu ise, Polikistik Over ile birlikte adet düzensizliği, tüylenme, şişmanlık ve infertilite(kısırlık) gibi semptomları kapsayan geniş bir hormonal bozukluktur.

polikistik-over-sendromu

Polikistik Over Nedir Sorusunun Bilinmeyen Cevapları

Doktora başvuran kadınlarda yapılan tetkiklerde erkek tipi tüylenme, obezite, adet düzensizliği gibi belirtiler bulunmakta işte bu noktada hemen aklımıza Polikistik Over Sendromu gelmelidir. Ancak sadece Polikistik Over bulunan kadınlar da vardır. Bu hastalar incelendiğinde ise tüylenme olmayan, son derece zayıf olan ve adetleri düzenli olan kadınlarda da Polikistik Over ‘a rastlanabilmektedir. Bu nedenle Polikistik Over nedir sorusunun cevaplarını incelemenizi öneriyoruz.

Yumurtalıklarda büyüme ve birçok küçük kistlerin oluşumu ile karakterize edilmiş olan Polikistik Over ‘ın günümüzde neden oluştuğu henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Polikistik Over hastalığı kadınlarda birtakım hormonal problemlere zemin hazırlamaktadır. Örneğin, sadece yumurtalığında küçük kistler bulunan kadının adetlerindeki gecikmeler(oligomenore), obezite(normalden fazla kilolu olma), sivilce(akne), tüylenme(hirsutizm) ve yumurtlamanın düzgün olamaması(anovulasyon) sonucu Polikistik Over, Polikistik Over Sendromu ‘na dönüşebilmektedir.

polikistik-over-belirtileri-3

Polikistik Over ‘ın neye bağlı olarak ortaya çıktığı(etiyoloji) konusunda birçok görüş ve teori söz konusudur. Günümüzde kesin olarak aydınlatılamayan nedenler arasında en önemlisinin kadının “genetik özellikleri” olduğunu görüyoruz. Kadının anne-babasından aldığı birtakım özelliklere bağlı olarak Polikistik Over oluşabilmektedir. Bütün bunların yanında sağlıksız ve dengesiz beslenme, spor ve egzersiz yapma alışkanlıklarının olmayışıyla birlikte kontrolsüz kilo alımı da Polikistik Over ‘ı, Polikistik Over Sendromu şeklinde görebilmemize neden çevresel faktörler arasındadır.

Polikistik Over, dünyada milyonlarca kadında bulunan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Menopoz öncesi dönemde rastlanan bu hastalığın her 10 genç kadından 1’inde görülmesi oldukça dikkat çekicidir. Polikistikover.gen.tr olarak, kendinizde Polikistik Over belirtileri olduğunu düşünüyorsanız mutlaka hastanelerin Kadın Doğum kliniklerine başvurmanızı ve doktorunuzdan detaylı bilgi almanızı öneriyoruz.

Bu makalemizde sizlere Polikistik Over nedir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Umarız yeterince bilgi edinmiş, bilginize yeni bilgiler eklemişsinizdir. Konuyla ilgili yaşadıklarınızı yorum alanına yazabilir, yazıya ilgi gösteren diğer ziyaretçilerle fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde polikistik over bitkisel tedavi, polikistik over soğan kürü ve soğan kürü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam