«

May 24

Polikistik Over Hamilelik

polikistik-over-hamilelik

Bu yazımızda Polikistik Over Hamilelik konusunu ele alacağız. Polikistik Over Sendromunda genellikle görülen kan şekeri düzeyi, androjenler ve insülin direnci hamilelik riski oluşturmaktadır. PKOS’lu bir hastanın gebeliğinde görülen komplikasyonlar, düşük olasılığı, gebelik diyabeti, düşük kilolu bebek doğumu ve gebelik hipertansiyonu sayılabilir.

Diyabet yani şeker hastalığı kandaki yüksek şeker düzeyi ile oluşan bir durumdur. Kimi kadında gestasyonel diyabet şeklinde gebelik görülebilirken kimisinde ise hamile kalmadan önce diyabet görülebilmektedir. Araştırmalar hamilelik sürecinde kan şekeri bozukluklarının %3 oranında ortaya çıktığını göstermektedir. Hamilelik süresinde kan şekeri oranı normal sayılacak derecede tüm kadınlarda yükselir. Yalnız kan şekeri yüksekliği sebebiyle vücutta problemler meydana geliyorsa hamilelikte diyabet hastalığı ortaya çıkmış olabilir. Bu rahatsızlık ile birlikte doktor kontrolüyle özel bir diyete başlamanız gerekebilir, hatta insülin kullanmaya ihtiyacınız da olabilir. Polikistik Over hamilelik döneminde kadınlar insülin salgı bozukluklarına sahip olabilir ve glukoz intoleransı için yüksek risk taşıyabilir. Bu nedenle PKOS ‘lu kadınlarda hamilelik şeker hastalığı bakımından risk altındadır.

PKOS Gebeliğinde Erkek Tipi Obezite ve Diyabet

polikistik-over-obezite-2

Polikistik Over hamilelik döneminde bulunan kadınların yaklaşık %70’i erkek tipi obezitedir. Bu kadınlarda insülin direnci obezite dışında prolaktin artışı gibi faktörlerle de ilişkili olabilmektedir. PKOS hastalarındaki karbonhidrat metabolizma bozukluğuna rağmen hamilelikte diyabet konusunu net değildir. Obez olan hamile kadınlarda glisemik kontrolün bozulması, insülin direnci gelişmesi riski ve hiperglisemi çok daha fazladır. Obez kabul edilen kadınlarda karbonhidrat metabolizmasındaki değişiklikler gebelik sırasında kilo olarak çok fazla artan kadınlar karbonhidrat toleransının bozulma durumu normal ağırlıktaki hamilelere göre yüksek olması sebebiyle gestasyonel diyabet görülme olasılığı fazla olmaktadır.

PKOS Gebeliğinde Yüksek Tansiyon

polikistik-over-dusuk-riski

Gebelikte yüksek tansiyon hem anne hem de bebek açısından çok tehlikelidir. Polikistik Over hamilelik döneminde anne adaylarında hızlı ağırlık artışıyla ortaya çıkan fazla kilo yüksek tansiyon başta olmak üzere bazı komplikasyonlara sebep olur. Preeklamsi ve eklampsi görülme risti PKOS ‘lu kadınlarda daha fazladır. Polikistik Over Sendromu hastalığı görülen kadınların hamilelik öncesinde olduğu gibi hamilelik sürecinde de diyet ve egzersizlere dikkat etmek zorundadır. PKOS ‘lu kadınların hamileliğinin ilk 3 ayında düşük ihtimali yüksektir. Bu nedenle doktor kontrolüyle sık sık tansiyon ölçüm ve günlük tuz alımları dikkatle incelenmelidir.

Polikistik Over Hamilelik Düşük Sebebi

polikistik-over-diyabet

Polikistik Over Hamilelik döneminde erken gebelik riski fazla görülen bir durumdur. PCOS ‘lu kadınların %50’si ilk 3 ayda gebeliği düşükle sonlanmaktadır. Bilim adamları tarafından yapılan açıklamalar, Polikistik Over hamilelik döneminde bulunan hastalarının gebeliklerinde PAI-1(Plazminojen Aktivatör İnhibatör) düzeylerinin arttığı ve bunun da düşük riskini artırdığı ortaya koymaktadır. Hamileliğin düşükle sonlanmasında insülin yüksekliği ve genetik faktörler etkili olmaktadır.

Art arda 3 ve daha fazla gebelik kaybı tekrarlayan gebelik kaybı olarak adlandırılmaktadır. Hamileliğin düşükle sonuçlanmasında başta Polikistik Over olmak üzere şeker hastalığı rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar PCOS ‘un tekrarlayan gebelik kayıplarına yol açtığı bilinmektedir ancak %100 ana faktör olarak belirlenememiştir. Araştırmalar, Polikistik Over Sendromunda tekrarlayan gebelik kayıpları ile ilişkili olarak yüksek insülin, yüksek androjen ve obezitenin sorumlu olduğu göstermiştir.

Bu yazımızda sizler için Polikistik Over Hamilelik döneminde görülen komplikasyonları paylaştık. Polikistik Over hastalarının dikkat etmeleri gereken noktalar düşünüldüğünde hastalığın temelinde diyet ve egzersizin olmazsa olmaz olduğunu görüyoruz. Bu yazının yorum alanına hamilelik döneminde olan PKOS hastaları yorum yapabilir, fikir ve tecrübelerini yazabilir.

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Nedir? başlıklı makalemizde pko nedir, polikistik over nedir ve polikistik over sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam