«

»

May 03

Polikistik Over Belirtileri

polikistik-over-belirtileri

Bu makalemizde polikistik over belirtileri ve en sık rastlanan polikistik over şikâyetleri konularına değineceğiz. Polikistik Over belirtileri her hastada farklı şekil ve durumlarda ortaya çıkmaktadır. PKO veya PKOS belirtilerinden biri veya bir kaçı her hastada bulunurken bazen de bu belirtilerden hiçbiri bulunmayabilir.

Polikistik Over Belirtileri İçinde En Önemlisi Adet Düzensizliği!

polikistik-over-adet-duzensizligiPolikistik Over Sendromu ‘nda yumurtlama olmadığı için yumurta gelişiminde problem vardır ve adet düzensizliği ile birlikte gebe kalmak zorlaşır. En önemli Polikistik Over belirtileri içerisinde adet gecikmesi, seyrek adet görme, yani adet düzensizliği söz konusudur. Diğer önemli belirtileri içerisinde sayabileceğimiz erkeklik(androjen) hormonlarının miktarında ve etkinliğindeki artıştır. Bu artışla birlikte erkek tipi tüylenme(hirsutizm), sivilce(akne), ciltte yağlanma ve saç dökülmesi gibi şikâyetler görülebilmektedir. Bazı kadınlarda bu şikâyetler olmadığı halde Polikistik Over Sendromu görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Polikistik Over Sendrom ‘lu bazı kadınlar her ay düzenli adet görmelerine karşın, yumurtlama olmadığı için gebe kalamamaktadır. Bir başka örnek ise, kanda erkeklik hormonu fazla olduğu halde erkek tipi tüylenme ve saç dökülmesi ile sivilce artışı görülmemektedir.

Polikistik Over ‘li Kadınlarda İnsülin Direncipolikistik-over-insulin-direnci

Polikistik Over belirtileri içerisinde saydığımız adet düzensizliği, tüylenme ve kilo artışı gibi nedenlerle insülin direnci arasında bir ilişki söz konusudur. Pankreas insülin direnci sebebiyle daha fazla çalışarak daha çok insülin üretmekte ve kanda daha fazla miktarda dolaşan insülin hormonu SHBG(Sex Hormon Binding Globuin) üretiminin azalmasını ve testosteron hormonlarının üretiminin artmasını sağlayarak ciltte yağlanma, sivilce, erkek tipi tüylenme ve saç dökülmesi gibi Polikistik Over belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlarla birlikte fazla üretilen insülin hormonu yumurtalığa giderek yumurta gelişimi ve yumurtlamayı engelleyerek adet düzensizliği ile birlikte gebe kalmayı zorlaştırmaktadır.

Polikistik Over belirtileri ve şikâyetleri hastadan hastaya değişebilmektedir. Bu nedenle Polikistik Over tedavisi de Polikistik Over belirtileri baz alınarak şekillenmektedir. Örnek vermek gerekirse, hamile kalmakta zorluk ile adet düzensizliği bir hastada görülebilirken diğer bir hasta da sivilce, saç dökülmesi ve tüylenme görülebilmektedir.

En Çok Görülen Polikistik Over Belirtileripolikistik-over-obezite

Tüylenme artışı, kilo fazlalığı ve adet düzensizliği gibi Polikistik Over belirtileri olan bir kadının kan tahlili incelendiğinde erkeklik hormonları normal olabilir ancak bu durumda hastanın tiroit bezinin az çalıştığından şüphe edilmelidir. Tiroit bezinin çok çalışması adetlerde gecikme de adet kanamasının miktarında azalmaya neden olabilir. Menopoz öncesi kadınlarda adet kanaması miktarı birden azalabilir. Adet kanaması miktarındaki aniden azalma erken menopoz olarak adlandırılmamalıdır. Tiroit bezi fazla çalışan kadınlarda lekeli şekilde, uzun süren ve az miktarda adet kanamaları görülmektedir. Tiroit bezinin fazla çalışması yumurtlamanın olmamasına ve gebe kalmakta güçlük çekilmesine neden olur.

Polikistik Over belirtileri olan kadınlarda erkeklik hormonu(testosteron) yüksekliği, prolaktin(süt hormonu) yüksekliği, insülin yüksekliği ve LH(luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormon bozuklukları görülmektedir.

Polikistik Over belirtileri insülin direncinden dolayı obezite(şişmanlık)’ye neden olmaktadır. PKOS ile görülen Polikistik Over belirtileri konusunu özetleyecek olursak:
1) Şişmanlık(obezite)
2) Kepekli saçlar
3) Yorgunluk
4) Yüksek kan basıncı
5) Kolesterol
6) Gebe kalamama
7) Ciltte kahverengi lekeler
8) Yumurtalıklarda görülen sıralı kistler

Bu makalemizde Polikistik Over belirtileri üzerinde durduk. Polikistik Over belirtileri, her hastada farklı şekillerde görülebildiğini birlikte gördük. Yukarıda saydığımız belirtilerden biri veya birkaçını kendisinde gören ziyaretçilerimiz mutlaka hastanelerin Kadın Doğum kliniklerine başvurmaları ve hekimlerinden konuyla ilgili detaylı bilgi almalarını öneriyoruz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Sendromu başlıklı makalemizde pkos, polikistik over belirtileri ve polikistik over tanısı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

2 ping

 1. Ece

  Sitenizdeki bilgiler için çok teşekkür ederim. Polikistik over hakkında oldukça bilgilendim. Geçtiğimiz günlerde doktor poliskistik hastası olduğumu söyledi. Çok endişenmiştim ancak öğrendiğim bilgiler neticesinde bu hastalıkla mücadele edebileceğimi düşünüyorum. Tekrar teşekkürler…

 2. beren

  Bende de polikistik over sendromu vardı? İki sene çocuğum olmadı. Sanırım ve doktorumun anlatığına göre yumurtlama ve yumurtanın çatlamasının gecikmesi sebebiyle oluşan adet düzensizli, ve bazen de ploraktin(süt salgılanmasına sebeb olan hormon) nin yükselmesi adetin düzensizliğine sebeb oluyormuş.
  Tedavisi çok zor değil ama bazen uzun sürebiliyor.

 1. Polikistik Over | Polikistik Over Sendromu

  […] Polikistik Over belirtileri gösteren kadınlar kendileri hasta olarak görmemelidir, tam tersine hastalığı ile nasıl mücadele edeceklerini öğrenmeli ve ona göre bir yaşam stratejisi geliştirmelidir. PKO hastaları genetik özelliklerini değiştiremezler ancak çevresel şartları dengeleyebilirler. Örneğin, PKO ile mücadele ederken sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemli bir tedavi şeklidir. Hastalık kendi kendine bile iyileşebilmektedir. Bunun yanında spor ve egzersiz yapmayı yaşam standardı haline getiren hastalar Polikistikover ve sendromunun zamanla azaldığını görebilirler. […]

 2. Polikistik Over Tanısı | Polikistik Over Sendromu

  […] Polikistik Over Belirtileri […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam